Start

Klubbinfo

SGVK/ SKK
Styrelsen
Stadgar
Protokoll
Information
Arkiv
Gosbladet
Rasen
Uppfödning

Rasstandard
Ras
Uppfödare
Planerade Kullar
Valpar
Omplacering
Resultat

Titlar
Utställning
MH
Viltspår
Freestyle
Lydnad
Rallylydnad
Agility
Vallning
Årets Gos 15
Utställning
Aktiviteter

Tävling Regler
Klubbaktiviteter
Årets Gos 14
Årets Gos 13
Galleri

Länkar

SGVK/ SKK

Rallylydnadsresultat redovisas här för 2012 -2016

För att bli godkänd krävs 70 p av 100 p. 3 godkända resultat ger uppflyttning till nästa klass.

1 juli 2011 blev Rallylydnad en officiell Hundsport vilket innebär att dess resultat registreras.
Det innebär oxå att man för att få tävla måste vara medlem i antingen Rasklubb/ Specialklubb och, eller i SBK/SKK
(Som regel gäller att för att få delta i arrangemang som är arrangerat av SBK gäller att du är medlem i SBK, detta för att deras försäkring skall gälla) lämpligen läs de nya reglerna följ nedanstående länk.
Om du är medlem i vår Rasklubb men förlagt ditt medlemskort kan du få ett nytt,
mail i så fall till Sussie så löser hon det.

Du kan läsa mer om sporten på den här sidan. Där hittar du även regler, tävlingar osv. För att komma till SBK:s onlineanmälan och alla officiella tävlingar i Sverige klicka HÄR

Följ denna länken för att raportera resultat till Rasklubben så vi kan lägga in dem på sidan.

Har du fått en välförtjänt titel i Rallylydnad måste du själv anmäla den till Skk för att få det inskrivet i Stamdata som titel, Du kan samtidigt beställa ett Diplom för era framgångar.

Blanketten finns HÄR

 


Datum Hund Plats Klass Resultat Domare
2016
19/11 Solarwes Barco Upplands väsby Fortsättning 74 p
Godkänd 2/3
Anna Nilsson
23/10 Solarwes Barco Bro-håbo bk Fortsättning 60 p.
ej Godkänd
Maria Kättström
23/10 Solarwes Barco Bro-håbo bk Fortsättning 85 p
Godkänd 1/3
Marketta Mokko
9/10 Dschowo's Xula Växjö Bk Mästar

68 p.
ej Godkänd

Christer Mårtensson
25/9 Quim del Somni Catala Lessebo Nyb. 39 p
ej Godkänd
Carina Ljungberg
17/9 Dschowo's Xula Ljungbyhed Mästar 17 p
ej Godkänd
Ann Person
10/9 Quim del Somni Catala Älmhult Nyb. Disk Carina Ljungberg
20/8 Solarwes Barco Inoff Fortsättning 87 poäng, 4/19 Linda Penttilä
30/7 Quim del Somni Catala Falkenbergs Bk Nyb. 76 p
Godkänd 1/3
Petra Nilsson
26/5 Solarwes Barco Tierps Bk Fortsättning 62 p
ej Godkänd
Louise Hernander
21/5 Dschowo's Xula Malmö Bk Mästar Disk Leif Borgenlöv
15/5 Solarwes Barco Häverö Bk Fortsättning 69 p
ej Godkänd
Agneta Johansson
15/5 Solarwes Barco Häverö Bk Fortsättning 57 p
ej Godkänd
Lotta Carlberg
30/4 Bentjegos Cami Lessebo Nyb. Disk Gunnel Persson
24/4 Dschowo's Xula Helsingborg Mästar 55p
ej Godkänd
Ortscheid Gunter
16/4 Bentjegos Cami Älmhult Nyb. Disk. Ortscheid Gunter
20/2 Bentjegos Cami Jönköping Nyb. Disk Lena Mattson
14/2 Dschowo's Xula Svalövs Bk Avancerad 77 p
Godkänd 3/3
RLD A
Jytte Sigsgaard
2014          
20/9 Dschowo's Xula Ystad Bk Fortsättning 86 p
Godkänd 3/3
RLD F
Eva Hansson
7/9 Dschowo's Xula Skurups Bk Fortsättning 95 p
Godkänd 2/3
Mats Jansson
9/8 Dschowo's Xula Burlövs Bk Fortsättning 87 p
Godkänd 1/3
Petra Nilsson
14/6 Dschowo's Xula Höganäs Bk Nybörjarklass 74 p
Godkänd 3/3
RLD N
Eva Hansson
14/6 Cotera De Pastores
Del Pas
Höganäs Bk Nybörjarklass Godkänd 3/3
RLD N
 
10/5 Dschowo's Xula Oxie Bk Nybörjarklass 91 p
Godkänd 2/3
Petra Nilsson
4/5 Solarwes Barco Norrtälje lokala Kk Nybörjarklass 70 p
Godkänd 3/3
RLD N
Elisabeth Sterner
           
2013          
24/11 La Petit Rana´s Apollo De Xenia RfG Landskrona Fortsättning 78 p
Godkänd 3/3
RLD F
Jytte Sigsgaard
24/11 Cotera De Pastores Del Pas RfG Landskrona Nybörjarklass 40p
Ej Godkänd
Eva Hansson
26/10 La Petit Rana´s Apollo De Xenia Söderåsens Bk Fortsättning 84 p
Godkänd 2/3
Christer Månsson
5/10 Solarwes Barco Hölö Nybörjarklass 0 p
Ej Godkänd
Katarina Strömberg
*22/9 Heslaby Cara Norrtälje lokala kk Mästarklass 70 p
Godkänd
Carola Hag
22/9 Marengo Deiá Pizarra Norrtälje lokala kk Avancerad 30 p
Ej godkänd
Katarina Strömberg
22/9 Solarwes Bianca Norrtälje lokala kk Fortsättning 14 p
Ej godkänd
Katarina Strömberg
19/9 Solarwes Barco Vallentuna Nybörjare 39 p
Ej godkänd
Elisabeth Sterner
*15/9 Heslaby Cara Häverö Bk Mästarklass 64 p
Ej godkänd
Carola Hag
*15/9 Marengo Deiá Pizarra Häverö Bk Avancerad 67 p
Ej godkänd
Carola Hag
7/9 Solarwes Barco Norsborg Nybörjarklass 0 p
Ej Godkänd
Carola Hag
*1/9 Heslaby Cara Märsta-Sigtuna BK Mästarklass 74 p
Godkänd
Liss-Britt Elegård
1/9 Marengo Deiá Pizarra Märsta-Sigtuna BK Avancerad 58 p
Ej godkänd
Liss-Britt Elegård
*1/9 Solarwes Bianca Märsta-Sigtuna BK Fortsättning 63 p
Ej godkänd
Ulrica Åström
20/7 Gosilandias Tempest Karlshamns Bk Avancerad 66p
Ej Godkänd
Gitte Hansson
*7/7 Heslaby Cara Svenska australian shepherdklubben Mästarklass 91 p
Godkänd
Carola Hag
*7/7 Marengo Deiá Pizarra Svenska australian shepherdklubben Avancerad 90 p
Godkänd 1/1
Marketta Mokko
*7/7 Solarwes Bianca Svenska australian shepherdklubben Fortsättning 60 p Ej godkänd Mona Bratt
30/6 Gosilandias Tempest Simrishamns Bk Avancerad 83 p
Godkänd 3/3
RLD A
Christer Mårtensson
30/6 La Petit Rana´s Apollo De Xenia Simrishamns Bk Fortsättning 74 p
Godkänd 1/3
Christer Mårtensson
29/6 Solarwes Barco Vallentuna BK Nybörjarklass 75p
Godkänd 2/3
Liselott Gerdlind
1/6 La Petit Rana´s Apollo De Xenia Trelleborgs Bk Fortsättning 69 p
Ej godkänd
Lena Sundlöf
26/5 Heslaby Cara Norsborg LKK Mästarklass 71 p
Godkänd 3/3
RLD M
Liss-Britt Elegård
26/5 Marengo Deiá Pizarra Norsborg LKK Fortsättning 100 p
Godkänd 3/3
RLD F
Katarina Strömberg
26/5 Solarwes Bianca Norsborg LKK Fortsättning 62 p
Ej godkänd
Katarina Strömberg
24/5 Solarwes Barco Enköpings BK Nybörjarklass 93 p
Godkänd 1/3
Katarina Strömberg
24/5 Marengo Deiá Pizarra Enköpings BK Fortsättning 94 p
Godkänd 2/3
Katarina Strömberg
24/5 Solarwes Bianca Enköpings BK Fortsättning 87 p
Godkänd 1/3
Katarina Strömberg
18/5 Solarwes Bianca Tierps Bk Nybörjarklass 73 p
Godkänd 3/3
RLD N
Marketta Mokko
11/5 Solarwes Bianca Haninge BK Nybörjarklass 47 p
Ej godkänd
Liselotte Gerdlind
11/5 Marengo Deiá Pizarra Haninge BK Fortsättning 84 p
Godkänd 1/3
Liselotte Gerdlind
9/5 Heslaby Cara Märsta-Sigtuna BK Mästarklass 80 p
Godkänd 2/3
Mona Bratt
1/5 Gosilandias Rasmus på Luffen Häverö BK Mästarklass 62 p
Ej godkänd
Liss-Britt Elegård
1/5 Gosilandias Guns N'Roses Häverö BK Fortsättning 62 p
Ej godkänd
Liss-Britt Elegård
1/5 Marengo Deiá Pizarra Häverö BK Nybörjarklass 84 p
Godkänd 3/3
RLD N
Carola Hag
1/5 Solarwes Bianca Häverö BK Nybörjarklass 73 p
Godkänd 2/3
Carola Hag
1/5 Heslaby Cara Häverö BK Mästarklass 73 p
Godkänd 1/3
Liss-Britt Elegård
28/4 Solarwes Bianca Uppsalahund ungdom Nybörjarklass 80 p
Godkänd 1/3
Agneta Hjelm
28/4 La Petit Rana´s Apollo De Xenia Lunds Bk Nybörjarklass 87 P
Godkänd
Jytte Sigsgaard
28/4 La Petit Rana´s Apollo De Xenia Lunds Bk Nybörjarklass 95 P
Godkänd
Mats Jansson
7/4 La Petit Rana´s Apollo De Xenia Malmö BK Nybörjarklass 70 P
Godkännd
Ingrid Dahlqvist
1/4 La Petit Rana´s Apollo De Xenia Trelleborg Nybörjarklass Underkänd Anna Karin Dahlstedt
01/27 La Petit Rana´s Apollo De Xenia Lunds Bk Nybörjarklass

93 p
Godkänd 3/3
RLD N

Petra Nilsson
01/27 Gosilandias Tempest Lunds Bk Avancerad Underkänd Ingrid Dahlqvist